Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi gary z miasteczka Gliwice. Mam przejechane 46545.42 kilometrów w tym 4148.00 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 16.38 km/h
Więcej o mnie.



button stats bikestats.pl

button stats bikestats.pl

button stats bikestats.pl

button stats bikestats.pl

button stats bikestats.pl

button stats bikestats.pl

button stats bikestats.pl

button stats bikestats.pl

button stats bikestats.pl

button stats bikestats.pl

button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl

baton rowerowy bikestats.pl

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy gary.bikestats.pl

Archiwum bloga

Wpisy archiwalne w miesiącu

Kwiecień, 2012

Dystans całkowity:295.44 km (w terenie 26.00 km; 8.80%)
Czas w ruchu:18:43
Średnia prędkość:15.78 km/h
Maksymalna prędkość:56.50 km/h
Liczba aktywności:13
Średnio na aktywność:22.73 km i 1h 26m
Więcej statystyk
Dane wyjazdu:
0.00 km 0.00 km teren
h km/h:
Maks. pr.:0.00 km/h
Temperatura:
HR max: (%)
HR avg: (%)
Podjazdy: m
Kalorie: kcal

Błędne Skały

Poniedziałek, 30 kwietnia 2012 · dodano: 20.10.2012 | Komentarze 0

Dziś znów kolejna wycieczka w Skalne Labirynty "Błędnych Skał"



Dojeżdżamy do tzw. „dolnego parkingu” - 6 km od Kudowy Zdroju.
W tym miejscu skręcamy w "Drogę Puszczańską" gdzie jedziemy jeszcze 3,5km do górnego parkingu. Na tym ostatnim odcinku drogi wjazd i zjazd odbywa się wahadłowo ze względu na wąską drogę prowadzącą do rezerwatu.

Obszar ochrony ścisłej Błędne Skały ma powierzchnię ok. 22 ha, znajduje się na wysokości 915m n.p.m. i położony jest na obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych. Obejmuje on swoim zasięgiem zespół osobliwych form skalnych o wysokości 6 - 11 m, wytworzonymi wskutek wietrzenia piaskowca. Błędne Skały to labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. Wiele skał ma własne nazwy np.: "Skalne Siodło", "Kurza Stopka", "Labirynt", "Tunel", "Wielka Sala".





Uliczki są bardzo ciasne i niejednokrotnie trzeba przeciskać się bokiem czy przybrać dziwną pozycję aby się zmieścić między skałami. Skalne tunele też uczą pokory – nie raz przyjdzie zwiedzającemu paść na kolana czy też przechodzić na czworakach.







Wracając do Strąkowej zatrzymujemy się w Polanicy Zdrój na małą partyjkę szachów :)

Kategoria Bez Roweru


Dane wyjazdu:
15.40 km 8.00 km teren
00:56 h 16.50 km/h:
Maks. pr.:44.40 km/h
Temperatura:
HR max: (%)
HR avg: (%)
Podjazdy: m
Kalorie: kcal

Strąkowa

Poniedziałek, 30 kwietnia 2012 · dodano: 30.04.2012 | Komentarze 0

Dziś mała przejażdżka po polach Strąkowej :)





Dane wyjazdu:
0.00 km 0.00 km teren
h km/h:
Maks. pr.:0.00 km/h
Temperatura:
HR max: (%)
HR avg: (%)
Podjazdy: m
Kalorie: kcal

Szczeliniec

Niedziela, 29 kwietnia 2012 · dodano: 20.10.2012 | Komentarze 0

Dziś wycieczka na Szczeliniec.

Jako że Szczeliniec jest górą i to całkiem sporą (919 m n.p.m.), to dojechać można jedynie do podnóża.



Po zaparkowaniu czeka nas dość długi spacer - najpierw lekko wspinającą się asfaltową drogą, a następnie przez las stromo wspinającym się szlakiem – w dużej części wchodzenie ułatwiają / utrudniają drewniane stopnie. Czas wspinaczki to do godziny spokojnym krokiem.



U celu pierwszego etapu wędrówki znajduje się niewielkie schronisko...



...oraz taras widokowy, z którego możemy zobaczyć sporą część Kotliny Kłodzkiej.



Można w tym miejscu odpocząć na ławkach nad kilkusetmetrową przepaścią.





Otaczające skały mają przedziwne kształty. Podczas zwiedzania wchodzimy na najwyższy punkt góry – szczyt Szczelińca czyli Tron Liczyrzepy – roztacza się stąd widok na całą powierzchnię szczytową góry.

Inne interesujące miejsca to Piekło – najniższy punkt rezerwatu będący głęboką i wąską szczeliną, Niebo, do którego dochodzimy po wyjściu z „Piekła” będące kolejnym punktem widokowym, następne tarasy widokowe z widokiem na różne strony świata i wiele innych, które nie sposób tutaj wypisać lecz koniecznie trzeba zobaczyć.

Małpolud









W drodze powrotnej przejeżdżamy do....



... a następnie do Wambierzyc.

Kategoria Bez Roweru


Dane wyjazdu:
0.00 km 0.00 km teren
h km/h:
Maks. pr.:0.00 km/h
Temperatura:
HR max: (%)
HR avg: (%)
Podjazdy: m
Kalorie: kcal

Sztolnia Walim, Osówka i Kopalnia Nowa Ruda

Sobota, 28 kwietnia 2012 · dodano: 22.10.2012 | Komentarze 0

Dziś udajemy się do Sztolni Walim.



Od 1943 roku w rejonie Gór Sowich Niemcy prowadzili zakrojone na szeroką skalę i z ogromnym rozmachem prace budowlane pod wspólnym kryptonimem "Riese" ("Olbrzym"). Budowa nie została nigdy ukończona, a jej pozostałością jest szereg podziemnych kompleksów i budowli naziemnych do dziś owianych tajemnicą co do ich przeznaczenia. Niezwykłość tych obiektów od lat przyciąga w rejon Dolnego Śląska rzesze badaczy i poszukiwaczy przygód. Przez dziesięciolecia możliwość podziwiania ogromu pracy, jaką włożono w drążenie kilometrów tuneli w litej skale kosztem tysięcy istnień ludzkich była dostępna tylko nielicznym śmiałkom.







Po zwiedzeniu Sztolni Walim udajemy się do...



... Podziemnego Miasta Osówka.

Osówka jest drugim co do wielkości tego typu obiektem. Znajdują się w nim prawie 2 km. podziemnych wyrobisk.





Powstała również teoria, która mówi o podziemnej kolei wąskotorowej łączącej powyższe obiekty z zamkiem Książ oraz dwóch "złotych pociągach", które utknęły gdzieś pod ziemią.







Prace rozpoczęto tutaj w połowie 1943r. Doprowadziły one do powstania ogromnego systemu betonowych korytarzy, umocnień i hal. Cel prac był utrzymywany w tajemnicy. Zdaniem jednych miała to być tajna kwatera Adolfa Hitlera. Inni twierdzą, że budowano hale dla podziemnych fabryk zbrojeniowych do produkcji tajnej broni. Do pracy wykorzystywano robotników oraz więźniów z obozu koncentracyjnego Gross-Rosen.

Największą uwagę przyciągają dwa obiekty umownie nazwane "Kasyno", które mają 50 metrów długości.



Posiadają otwory okienne, monolityczny stop żelbetonowy, przewody kominkowe, rury instalacyjne oraz wewnętrzne ocieplenie z płyt wiórowo-cementowych. Strop wylany jest w formie niecki, którą docelowo zamierzano wypełnić ziemią i roślinnością.

I "Siłownia".



"Siłownia" to blok betonowy, składający się ze zbiorników oraz pomieszczeń do których prowadzą włazy ze stalowymi klamrami.

Po zwiedzeniu najciekawszego i najdłuższego udostępnionego kompleksu wybudowanego w Górach Sowich pora jechać do Nowej Rudy...



... Do Kopalni

Pierwsze informacje o wydobyciu węgla w okolicach Nowej Rudy pochodzą z początku XV w. i tutejsze kopalnie należą do jednych z najstarszych w Polsce. Wędrówka po kopalni w Nowej Rudzie rozpoczyna się od budynku muzeum, gdzie możemy zobaczyć eksponaty górnictwa podziemnego. Później przechodzimy do naziemnego kompleksu gdzie obejrzymy unikalne piece i wieże szybowe.



W wysokich chodnikach, zbrojonych w metalowe obudowy, węgla nie wydobywano. Budowane były po to, żeby się nimi dostać do pokładów, zaś później wykorzystywane były jako chodniki transportowe.



Żeby dostać się w głąb przodka wiercono otwory strzałowe, zakładano ładunki wybuchowe i odstrzeliwano materiał skalny.







Szyb Piast II – główny szyb kopalni, zagłębiony był do poziomu VII, czyli znajduje się 700 m pod ziemią. Posiadał on dwie 4-piętrowe klatki zjazdowe. Winda przewoziła ludzi z prędkością 8 m/s, urobek natomiast z prędkością 16 m/s.



Kolejka niegdyś służyła do przewozu górników, dzisiaj mogą z niej skorzystać turyści kończąc zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej. Pociąg składa się z lokomotywy i trzech wagoników, w których jednocześnie może być przewożonych 36 osób.

Kategoria Bez Roweru


Dane wyjazdu:
0.00 km 0.00 km teren
h km/h:
Maks. pr.:0.00 km/h
Temperatura:
HR max: (%)
HR avg: (%)
Podjazdy: m
Kalorie: kcal

Twierdza Kłodzka i Złoty Stok

Piątek, 27 kwietnia 2012 · dodano: 20.10.2012 | Komentarze 0

Piątkowym porankiem wyruszyliśmy samochodem ze Strąkowej do Kłodzka.

Niewątpliwą atrakcją Kłodzka jest potężna twierdza widoczna z daleka z wielu miejsc w Kłodzku.



Kupujemy bilety, chwilę czekamy i zaczynamy zwiedzanie.

Bardzo grube mury i liczne stanowiska strzeleckie oraz armaty strzelające kartaczami, czyli rozpryskującymi się na drobne odłamki kulami, system podziemnych korytarzy, sprawiały iż szturmem tez twierdzy zdobyć nie było można.



Zwiedzanie zaczynamy od chodników minerskich.
Wyprawa po podziemnych labiryntach możliwa jest tylko z przewodnikiem.



Ów labirynt to ciąg korytarzy minerskich, którego długość krętych i przecinających się korytarzy odkrytych jest ponad 44 kilometrów. Ten ciąg korytarzy powstał tylko od strony najłagodniejszego stoku na wzgórzu, na którym wzniesiono twierdzę.

Labirynt służył wojskom broniącym twierdzy do atakowania przeciwnika spod ziemi. Obrońcy określali pozycję wroga, a następnie podziemnym korytarzem udawali się dokładnie tam, skąd atakował. Pod wrogiem ludzie z twierdzy zakładali ładunek wybuchowy, następnie odgradzali to miejsce podwójną ścianą, wzmocnioną dodatkowo workami z piaskiem, by wybuch nie zniszczył innych korytarzy i... Buuum! Agresor wylatywał w powietrze. Później zniszczony fragment korytarza był odbudowywany.
Żołnierze obsługujący podziemia poruszali się po nich w zupełnych ciemnościach, nie można tam było użyć żadnego oświetlenia dostępnego w tamtych czasach, ponieważ wszechobecny tam proch spowodował by wybuch.
Pomocne w poruszaniu się po labiryntach miały być tablice ze znakami w stylu dzisiejszego pisma dla niewidomych. Służba wojskowa trwała 20 lat, a szkolenie żołnierza w ciemności 7 lat.



Większa część podziemnych korytarzy ma około dwóch metrów wysokości. No, przynajmniej ta udostępniona turystom. Są jednak tak wąskie gardła, że trzeba iść nawet kilkadziesiąt metrów na ugiętych nogach.

Na koniec musieliśmy przeciskać się przez siedmiometrowy korytarz o wysokości 135 cm.

Po wyjściu z podziemi zwiedzamy resztę twierdzy.

Widok na Kłodzko z bastionu Twierdzy Kłodzkiej



Oglądamy jak obsługiwało się armatę.



Na szczycie Twierdzy Kłodzkiej. To jest donżon (donjon), czyli wieża ostatecznej obrony. Ta część muzeum jest najsłabiej zagospodarowana.



No i jeszcze czołg...



Na tym kończymy zwiedzanie Twierdzy.

Kolejnym etapem naszej wycieczki jest Kopalna Złota w Złotym Stoku.



Historia eksploatacji złota w okolicy Złotego Stoku sięga pierwszego tysiąclecia naszej ery. Od tego czasu aż do lat dzisiejszych zdołano wydrążyć przeszło 300 km sztolni, szybów i chodników rozmieszczonych aż na 21 poziomach.

W ciągu ponad 700 lat działalności, wydobyto w Złotym Stoku ok. 16 ton czystego złota. Jednak złoto to nie wszystko – nie każdy wie, że przez ponad 100 lat Złoty Stok był głównym światowym producentem arszeniku. Podobno trucizna z tej kopalni była przyczyną śmierci samego Napoleona…

W Sztolni Gertruda atrakcją jest podziemny spływ łodzią fragmentem zalanej, mrocznej i tajemniczej sztolni...



Po wyjściu z kopalni przewodnik zaprowadził nas do pobliskiej Sztolni Czarna.



Trasa zwiedzania jest jeszcze krótsza, ale za to jest jedna wspaniała atrakcja. Zeszliśmy po metalowych schodach siedem pięter w dół, potem jeszcze kilkanaście
metrów wydrążonym chodnikiem...



...i ujrzeliśmy największy podziemny wodospad w Polsce.
Największy, nie tylko dlatego, że ma 10 metrów wysokości, ale również dlatego, że jest jedynym podziemnym wodospadem w naszym kraju. Kolorowe oświetlenie spadającej wody jeszcze bardziej podkreślało urok tego miejsca.





Na koniec wycieczki mała przejażdżka „podziemnym tramwajem” o wdzięcznej nazwie „Gacek”.





Pora wracać, ale zanim wsiadamy do samochodu trochę wariacji... :)





I w drogę - po drodze mijamy Zamek w Kamieńcu Ząbkowickim.



Obecnie zamek jest zabezpieczony i nieudostępniony dla turystów.

Jedziemy dalej...

Następnie zatrzymujemy się przy Kamiennym Moście w Kamieńcu Ząbkowickim.



No i jedziemy dalej do Ząbkowic Śląskich na...



Przy okazji przechadzając się rynkiem oglądamy Krzywą Wieżę.





Wracamy do Strąkowej...
Kategoria Bez Roweru


Dane wyjazdu:
21.24 km 18.00 km teren
02:15 h 9.44 km/h:
Maks. pr.:49.20 km/h
Temperatura:20.0
HR max: (%)
HR avg: (%)
Podjazdy: m
Kalorie: kcal

Černá Voda... Rychlebske Stezky - Trail pod Sokolím vrchem

Czwartek, 26 kwietnia 2012 · dodano: 29.04.2012 | Komentarze 0

Černá Voda – pakujemy rowery do auta i tam się udajemy...
Po co ?
Rychlebske Stezky tam właśnie mają swój początek i koniec.
Start i meta szlaków znajduje się w Černé Vodě na parkingu przed Domem Kultury, obok Kościoła.



Do wyboru są dwie trasy:
Trail pod Sokolím vrchem i Trail podél Černého potoka.
Dziś wybieramy Trail pod Sokolím vrchem. Miejsce – Masyw Sokolího vrchu nad Černou Vodou Przewyższenie - 470 m

Po drodze jest kilka wariantów
Pierwsza Trasa:



Tutaj zaczynają się pierwsze przeszkody, m. in.:












Tu kończy się Trial Dr. Wiessnera, następuje rozwidlenie na dwie ścieżki - Wales i Tajemny. Trasa Wales dla szaleńców... :p



Postanowiliśmy pojechać trasą...



Trasa była bardzo tajemnicza, nie wiadomo co można było spotkać na trasie :P









Bardzo efektywna gleba Ani, wyglądała bardzo groźnie, ale na szczęście stanęła na nogach :P



W końcu docieramy do kolejnej trasy:





Ta trasa dość spokojna.

Następna trasa:







Kolejna Trasa Prowadzi do Ruin Zamku Kaltenstejn



I tu prawie kończy się dzisiejsza Przygoda



Zmęczeni wracamy...



do samochodu



a następnie udajemy się do Strąkowej by w kolejne dni pozwiedzać Ziemie KŁodzką
m.in

Twierdza Kłodzka i Kopalnia Złota
Sztolnie Walimskie, Podziemne Miasto Osówka, Muzeum Kopalni Węgla w Nowej Rudzie
Szczeliniec
Błędne Skały


Mapa

Dane wyjazdu:
15.73 km 0.00 km teren
00:53 h 17.81 km/h:
Maks. pr.:32.60 km/h
Temperatura:
HR max: (%)
HR avg: (%)
Podjazdy: m
Kalorie: kcal

Praca

Środa, 25 kwietnia 2012 · dodano: 01.05.2012 | Komentarze 0



Dane wyjazdu:
16.07 km 0.00 km teren
00:56 h 17.22 km/h:
Maks. pr.:34.60 km/h
Temperatura:
HR max: (%)
HR avg: (%)
Podjazdy: m
Kalorie: kcal

Praca

Sobota, 21 kwietnia 2012 · dodano: 21.04.2012 | Komentarze 0



Dane wyjazdu:
32.20 km 0.00 km teren
01:58 h 16.37 km/h:
Maks. pr.:56.50 km/h
Temperatura:
HR max: (%)
HR avg: (%)
Podjazdy: m
Kalorie: kcal

Gliwicka Masa Krytyczna

Piątek, 20 kwietnia 2012 · dodano: 21.04.2012 | Komentarze 0



Dane wyjazdu:
21.21 km 0.00 km teren
01:09 h 18.44 km/h:
Maks. pr.:35.60 km/h
Temperatura:
HR max: (%)
HR avg: (%)
Podjazdy: m
Kalorie: kcal

Praca

Czwartek, 19 kwietnia 2012 · dodano: 19.04.2012 | Komentarze 0